Trasy Rowerowe


REDA - 25km

Aquapark z żywymi rekinami, Jumcity (trampoliny).

KROKOWA - 20km

Miejscem wartym odwiedzenia jest zamek w Krokowej (kompleks parkowo-pałacowy) oraz Muzeum Regionalne mieszczące się w budynku dawnej oberży. Prezentuje ono dzieje dawnych mieszkańców regionu.

WEJHEROWO - 30km

Pasjonaci urokliwych miejsc znajdą ukojenie w Wejherowie, gdzie przywita ich Stare miasto i zabytkowy rynek, Kalwaria Wejherowska (4,5 km), Filharmonia Kaszubska oraz Zespół pałacowo-parkowy (Park miejski, Pałac Przebendowskich i Keyserlingków).

NADOLE  - 34km

Nadole przyciąga uwagę swym turystyczno-letniskowym charakterem. Szczególną atrakcją są: Przystań, Zagroda Gburska i Rybacka (filia Muzeum Ziemi Puckiej) oraz Szlak kajakowy rzeką Piaśnicą.

GNIEWINO - 37km

Niebywałe wrażenie robi widok z 44-metrowej wieży widokowej „Kaszubskie Oko” usytuowanej na górze zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej „Żarnowiec”.

 

SŁAWUTOWO - 18km

Osada Sławutowo jest rekonstrukcją osady średniowiecznej (IX-X w). Uwagę przyciąga także XIX- wieczny młyn oraz Dworek świętego Antoniego.

ŁEBA  - 73km

Łeba zachęca wieloma atrakcjami: Wydma Łącka, plaża, Park Dinozaurów, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Bursztynu, Muzeum Wyrzutni Rakiet, Oceanarium, Muzeum Motyli, latarnia, rejs po jeziorze.

SWARZEWO - 4km

Zwane Kaszubską Częstochową jest powstałe w XIX wieku Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza. Znajdująca się w Sanktuarium figurka Matki Bożej Królowej Polskiego Morza z XV wieku przyciąga pielgrzymów niemal z całej Polski. Ponadto  niemałych atrakcji dostarczy w Swarzewie teren Labiryntu w polu kukurydzy.

MECHOWO - 17km

Groty Mechowskie są osobliwością geologiczną na całym Niżu Europejskim, które koniecznie trzeba zobaczyć. Ponadto na uwagę zasługuje początek Puszczy Darżlubskiej (Darżlubskie Buki) oraz  Kościół szachulcowy (XVIII w).

TRASY ROWEROWE

 

14 km - „Szarych Mnichów” – Mechowo – Starzyno - Starzyński Dwór - Jastrzębia Góra (pomarańczowy)

45 km - Helski: Puck – Swarzewo – Władysławowo – Jastarnia - Hel (szary)

18 km - Swarzewo – Krokowa (purpurowy)

12 km - Swarzewski: Puck – Swarzewo – Władysławowo (żółty)

33 km - Szla Krawędzią Kępy Puckiej:  Puck – Wejherowo ( niebieski)

30 km - Szlak Grot Mechowskich:   Puck – jezioro Dobre - Krokowa (czarny)

31 km - Nadmorski:  Żarnowiec – Dębki – Białagóra – Lubiatowo – Stilo – Łeba (czerwony)

37 km - Puszczy Darżlubskiej: Wejherowo– Las Piaśnicki – Sobieńczyce – Żarnowiec – Krokowa (zielony)

47 km - Puszczy Darżlubskiej: Puck – Las Piaśnicki – Tyłowo – Krokowa – Starzyno – Połczyno – Puck (turkusowy)

28 km - Nadmorski (Rozewski): Krokowa – Ostrowo – Jastrzębia Góra – Rozewie – Władysławowo (niebieski)

26 km - Nadmorski (Rybacki): Władysławowo – Chałupy – Kuźnica – Jastarnia - Jurata (fioletowy)

29 km - Szlak Bielawskich Błot: Jastrzębia Góra – Starzyno – Mechowo – Puck (czarny)

11 km - Szlak Małego Morza: Jurata – Jastarnia – Kuźnica (czarny)

31 km-  Pętla Karwieńska: Dębki – Karwieńskie Błota – Krokowa – Żarnowiec – Dębki (zielony)

27 km - Wokół Piaśnickich Łąk: Dębki –  Białagóra – Wierzchucino – Żarnowiec – Dębki (żółty)

30 km - Wokół Kępy Żarnowieckiej: Krokowa – Świecino – Jezioro Dobre – Karlikowo – Żarnowiec – Krokowa (czerwony)

32 km - Kępa Pucka: Puck – Rzucewo – Osłonino – Mrzezino – Żelistrzewo – Puck (czerwony)

38 km - Po Puszczy Darżlubskiej: Puck – Celbowo – Sławutówko – Kąpino – Muza – Mechowo – Werblinia – Łebcz – Puck (zielony)

35 km - Na Przylądek Rozewie: Władysławowo - Jastrzębia Góra - Karwia - Starzyno - Łebcz (czerwony)

32 km - Nad Jeziorem Żarnowieckim: Dębki - Krokowa - Nadole - Wierzchucino - Żarnowiec - Krokowa (niebieski)

REWA - 32km

Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza. Jednym z największych atutów tego miejsca jest kilometrowy cypel, który wychodzi w morze, a jednocześnie oddziela wody Zalewu Puckiego od wód Zatoki Gdańskiej. Cypel ten jest przez mieszkańców nazywany "Szperkiem". Warte zobaczenia są też Suche Rewy – bezludne wyspy ciągnące się od Kuźnicy aż po Szperk.

RZUCEWO - 17km

Tu warto zobaczyć Osadę Łowców Fok z epoki kamienia, Zespół parkowo-pałacowy, Aleję Lipową Sobieskiego łącząca Rzucewo z Osłoninem.

PUCK - 11km

Zwiedzanie można zacząć od przepięknej gotyckiej ceglanej fary św. Piotra i Pawła położonej niedaleko uroczego zrewitalizowanego XIX-wiecznego rynku z umieszczonym zegarem słonecznym. Fara górująca nad portem rybackim, w którym to usytuowany jest pamiątkowy słupek informujący o zaślubinach Polski z morzem. Niedaleko znajduje się port jachtowy i przyległe do niego molo.   Przed wejściem na molo umieszczona jest Ławeczka gen Mariusza Zaruskiego otoczona Parkiem Nowowiejskiego. Do zwiedzania udostępnione są dwa muzea, Muzeum Ziemi Puckiej oraz Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Wzdłuż zatoki ciągnie się ścieżka rowerowa, którą można dojechać dalej zarówno w kierunku Trójmiasta jak i półwyspu.  Kaczy Winkiel jest to nadmorski punt widokowy znajdujący się w drodze na Półwysep Helski zaraz za Puckiem.

W sierpniu organizowany jest Pucki Dzień Kapra.

JURATA - 24km

Kurort w latach dwudziestych XX w. był mekką dla osób sławnych i bogatych. Po stronie zatoki znajduje się molo. Po obu stronach można skorzystać z piaszczystych plaż.

JASTARNIA - 21km

Znajduje się tutaj port rybacki oraz marina jachtowa z otaczającymi ją falochronami, Chata Rybacka (1881), kościół neobarokowy z marynistycznym wystrojem, Można także skorzystać z szerokich piaszczystych plaż. Dla miłośników historii „szlak Historii Militarnej”, latarnia morska, prywatne muzeum  „Muzeum pod Strzechą” , Ośrodek Oporu Jastarnia.

CHŁAPOWO - 3km

Dolina Chłapowska (Rudnik) – od 2000 roku rezerwat przyrody. Dolina ma długość ok. pół kilometra a głębokość miejscami sięga nawet do 40 m.

KARWIA - 15km

To dawna osada rybacka. Latem zmienia się w tętniącą życiem turystycznym okolicę. Sprzyjają temu szerokie piaski plaży położonej za pasem sosen porastających wydmy.

JASTRZĘBIA GÓRA  - 9km

Mimo tego, iż jest to najmłodsza miejscowość gminy Władysławowo, znaleźć tutaj można szerokie plaże położone nad pięknym klifem. Jest to najdalej na północ wysunięty skrawek naszego kraju czego też wyznacznikiem jest umieszczony obelisk „Gwiazda Północy” umieszczony w lesie na górze klifu.

ROZEWIE   - 7km

Znajduje się tutaj udostępniona do zwiedzania latarnia morska, z którego szczytu rozpościera się przepiękny widok. W jej wnętrzu znajduje się Muzeum Latarnictwa. Latarnia znajduje się na szczycie klifu, który pozwala na obserwację Bałtyku z cudownej perspektywy. Pomiędzy Jastrzębią Górą a Rozewiem rozciąga się Lisi Jar (obecna długość to 350 m i wysokości 50 m).

HEL - 36km

Witamy na początku Polski … stąd można zacząć wędrówkę po Kaszubach Północnych (Nordzie).  Hel to nie tylko urokliwe miasteczko z częściowo historyczną zabudową. Z portu morskiego można popłynąć tramwajem wodnym do Gdyni (połączenie Trójmiasta z Mierzeją Helską).  Znajduje się tutaj kamienny obelisk „Kopiec Kaszubów”. Niedaleko usytuowane jest Fokarium, Dom Morświna, Chëcz Kaszubska (dom o konstrukcji szkieletowej), latarnia i Muzeum Rybołówstwa. W niedalekiej odległości od centrum znajduje się Muzeum Kolei Helskich, które to jest oddziałem Helskiego Kompleksu Muzealnego (Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Helu, Bateria im. Heliodora Laskowskiego).

D-Day Hel to jedno z największych widowisk historycznych na Pomorzu, które odbywa się w trzeci tydzień sierpnia. To impreza plenerowa o charakterze historycznym, której założeniem jest rekonstrukcja operacji „Overlord” z 1944 r., czyli lądowania wojsk alianckich w Normandii.

CHAŁUPY - 8km

"Welcome to ...." Są tu do dyspozycji dwie plaże, jedna od Strony Zatoki Puckiej (Małe Morze) oraz druga od strony Bałtyku (Wielkie Morze). Wody Zatoki Puckiej to raj dla miłośników deski windsurfingowej czy kitesurfingu. W drugiej połowie lipca odbywa się festyn „Kaszubskie Łodzie pod Żaglami” . Na wodach zatoki można spotkać przepiękne łodzie – Pomeranki.

WŁADYSŁAWOWO

Port Rybacki z 700-metrowym falochronem, gdzie można wybrać się na rejs po Bałtyku. Można również udać się na zorganizowane wyprawy wędkarskie. Na terenie portu znajduje się Izba Pamięci Portu.  Po obu stronach portu można skorzystać z ładnych piaszczystych plaż. W centrum znajduje się Dom Rybaka z wierzą widokową  z dwoma tarasami widokowymi (45 m n.p.m. oraz 63 m n.p.m.) oraz znajdującą się na 3 piętrze Wystawą Motyli. Idąc w kierunku Alei Gwiazd Sportu usytuowaną za pięknym neogotyckim kościołem, mijamy Muzeum Figur Woskowych oraz Hallerówkę - drewnianą willę wybudowaną w 1924 r. należącą do gen. Józefa Hallera oraz jego rodziny. Ponadto warto zobaczyć Ocean Park, Pixel-Mania, Domek do Góry Nogami, tor gokartowy.

Nasza okolica to nie tylko sezon letni, plaża, wycieczki rowerowe i piękne wschody i zachody słońca. Zmarznięte piaski sprzyjają marszom Nordic Walking brzegiem morza (28 km piaszczystych plaż), oraz miłośnikom fotografii. Po szczycie sezonu znajdziemy tutaj ciszę, spokój oraz czas na relaks i dobre jedzenie.